Francouzsky na Skype. Užití francouzského zájmene ON.

Co zájmeno ON znamená ?

Záleží na stylu.

Tato zkomolenina latinského slova HOMO, které se ve francouzštině zabydlelo i jako HOMME, znamená člověk. Zpočátku se také jako podstatné jméno chovalo, s čímž jsme se nepřestali setkávat především ve vyšším stylu ve formě l’on.

Ces gestes ce que l’on fait tous au volant. (Tato gesta, jenž děláme za volantem všichni.)

Postupem času se ON ustálilo jako podmětné zájmeno. Schválně uvedu stejnou větu, abych vám ukázala, že se význam nezmění, pouze klesne na neutrální stylistickou úroveň :

Ces gestes ce qu’on fait tous au volant. (Tato gesta, která děláme za volantem všichni.)

Význam zájmene ON ve spisovné francouzštině

Ve spisovné francouzštině tedy toto zájmeno vyjadřuje všeobecný podmět (každý, všechen, všichni, (každý) člověk). Osoba NOUS zde označuje konktrétní MY.

Le soir, on rentre chez soi.= Každý večer se každý člověk vrací domů.

Le soir, Paul et moi, nous rentrons chez nous. = Každý večer se já a Paul vracíme domů.

On ne fume pas ici. = Tady se nekouří.

Nous (Paul et moi) ne fumons pas ici. = My (já a Paul) tu nekouříme

Významy zájmene ON v hovorové a obecné francouzštině

V běžné francouzštině se zájmeno ON stalo velice oblíbeným, protože se příjemně vyslovuje i zní a také proto, že se tvar 3. slovesné osoby tvoří daleko jednodušeji než jakákoli osoba plurálu. Proto ostatně plurál nahrazuje.

Umožní také vyhnout se rozkazovacímu způsobu.

  • On sort, toi et moi ? (Nous sortons ?) =Vyrazíme si? (my)
  • Non ! On quitte pas la table avant de finir son assiette ! (Ne quitte pas la table avant de finir ton assiette !) = Nevstávej od stolu, dokud jsi nedojedl. (ty; nahrazuje rozkazovací způsob)
  • Monsieur, on peut avoir l’addition, s’il vous plaît ? (Apportez-nous l’addition .) <Můžeme dostat účet, prosím ? (my)
  • Ah ! Quand même ! On vient au cours, Mesdemoiselles ? On a failli commencer sans vous. (Vous êtes enfin arrivées au cours ! Nous avons failli commencer sans vous.) = Přece jen jste dorazily na vyučování, slečny. Málem jsme začali bez vás. (vy)
  • Qu’est-ce qu’on fait, Madame ? On raccourcit un peu ? (Que désirez-vous ? Vous voulez que je vous raccourcisse les cheveux ?) = Co budeme dělat ? Mám vám trochu vlasy zkrátit ? (já)
  • On fait la vaisselle, Paul ? (Lave la vaisselle, Paul.) = Umyj to nádobí, Paule. (ty)
  • Ces voisins-là ! C’est incroyable ! Quel bruit on fout la nuit ! (Ces voisins font un bruit incroyable la nuit.) < To je neuvěřitelný, jakej brajgl v noci dělaj tyhle sousedi ! (oni)
  • Désolée. Faut que j’y aille. On m’attend là. (Ils m’attendent & Quelqu’un m’attend.) = Promiňte, už musím, čekají mě. (oni + někdo)

Příspěvek byl publikován v rubrice Francouzská gramatika, Francouzština pro začátečníky A0 A1 A2, Jak se naučit francouzsky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 Responses to Francouzsky na Skype. Užití francouzského zájmene ON.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

(Spamcheck Enabled)