Francouzsky na Skype. Jak rozlišit slova na H dyšné a H němé.

Proč je potřeba rozlišit H dyšné a němé?

Kvůli vázání. Slova začínající na H dyšné se nevážou, slova na H němé ano. V každém případě platí, že H je jen písmeno, ne zvuk, nikdy se tedy nevyslovuje.

Co znamená H dyšné a němé?

H dyšné se chová jako zeď. To znamená, že se před ním nadechnete. Jinak řečeno, využijete svého českého nebo slovenského původu, dýcháte, jak jste zvyklí, a oddělujete jednotlivá slova. La/hauteur ⌈la’otœʁ.⌉

H němé je vlastně neslyšitelné, jako by nebylo; tady jdete proti vlastní přirozenosti, abyste slova nefrázovali a vyslovili je na jeden nádech. L’habitant ⌈labitɑ⌉

Jak rozlišit dyšné H od němého?

  • Ve slovníku si všímejte hvězdičky * před slovem na H. Označuje H dyšné ( *haricot). Pokud hvězdička chybí, slovo začíná na H němé (homme).
  • V textu vám napoví členy le, la. Pokud nejsou zkráceny, slovo začíná na H dyšné (la Hollande). To je bohužel jediný ukazatel.
  • V promluvě za předpokladu, že mluvčí respektuje pravidlo. I zatím nezkušeným ouškům pomůže zvuk Z v čísle množném slov na H němé (les histoires ⌈lezistoar⌉, les hommes ⌈lezom⌉). V případě slov na H dyšné se Z nesmí vyslovit (les haricots ⌈le ariko⌉, les héros ⌈le ero⌉).

Pozor na slova le *héro (hrdina) ⌈l ero⌉ a l’héroïne (hrdinka) ⌈leroin⌉. V plurálu les*héros ⌈le ero⌉ vs les héroïnes ⌈lezeroin⌉. Jinak platí, že typ H se v rámci rodiny slov dědí.

Fígl.

Učte se nová slovíčka na H dyšné se členem le, la (le *hamster, la *hache). A neostýchejte si typ H ověřit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Francouzská gramatika, Francouzská výslovnost, Jak se naučit francouzsky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 Responses to Francouzsky na Skype. Jak rozlišit slova na H dyšné a H němé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

(Spamcheck Enabled)