Francouzsky s Irénou. Cvičení. Il est. C’est. Il y a. A.B.

 1. Vysvětlení.
 2. Cvičení.
 3. Řešení.
 4. Česká verze.

Vysvětlení.

Il est … = On je … Il = osoba, zvíře, věc mužského rodu v jednotném čísle. V češtině vynecháváme. Nenásleduje člen. Možné ho nahradit podstatným jménem. Il est professeur. Je učitel. Paul/Mon petit ami est professeur. Paul/Můj přítel je učitel. 

C’est …= To je…  Vždy následuje určovatel (číslovka, člen, zájmeno) C’est mon père/un homme/une girafe/le portable de ta fille. To je můj táta/ jeden muž/jedna žirafa/ten mobil tvé dcery. 

Il y a … =Je tam, tady/jsou tam, tady + je tomu už nějaký čas. Vždy následuje určovatel. Il y a deux enfants/il y a 3 ans. Jsou tam/tady 2 děti/jsou tomu 3 roky. 

Cvičení. 

Doplňte tvary c’est & il est & il y a podle smyslu.

 1. Si tu as faim, … un reste de poulet dans le frigo. … le poulet que j’ai fait hier soir. Tu vas voir, … délicieux.
 2. … plus d’une heure que je t’attends! … incroyable!
 3. Allô? Salut, … moi. Je te dérange? Je t’appelle pour te dire que mon frère a réussi son DALF. … une bonne nouvelle! Au fait, … une fête ce samedi. Tu viens?
 4. … ton frère? … sympa. … de fortes chances que je tombe amoureuse de lui. … déjà pris? Oh la la! Pas de veine!

Řešení.

 1. Si tu as faim, il y a un reste de poulet dans le frigo. C’est le poulet que j’ai fait hier soir. Tu vas voir, il est délicieux.
 2. Il y a plus d’une heure que je t’attends! C’est incroyable!
 3. Allô? Salut, c’est moi. Je te dérange? Je t’appelle pour te dire que mon frère a réussi son DALF. C’est une bonne nouvelle! Au fait, il y a une fête ce samedi. Tu viens?
 4. C’est ton frère? Il est sympa. Il y a de fortes chances que je tombe amoureuse de lui. Il est déjà pris? Oh la la! Pas de veine!

Česká verze.

 • Jestli máš hlad, v ledničce je (jeden) zbytek kuřete. To je to kuře, co jsem dělal/a včera večer. Uvidíš, je vynikající.
 • Čekám na tebe už přes hodinu („to je už víc než jedna hodina, co tě čekám“)! To je neuvěřitelný!
 • Haló? Ahoj, to jsem já. Neruším (tě)? Volám (tě), abych ti řekl/a, že (můj) bratr zvládnul DALF. To je (jedna) dobrá zpráva. Jo a tuhle sobotu je (jedna) oslava. Přijdeš?
 • To je tvůj bratr? (je) Sympaťák. Je tady dost velká šance, že se do něj zamiluju. Už je zadanej? Ach jo! To mám blbý.

Alors? Povedlo se?

J’espère bien. Bonne journée! Iréna 🙂

Příspěvek byl publikován v rubrice Cvičení z francouzštiny, Francouzská gramatika, Francouzština pro začátečníky A0 A1 A2. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

(Spamcheck Enabled)