Philippe Jaenada

Philippe Jaenada (*1964 v Saint-Germain-en-Laye, Ȋle-de-France)

začal psát z nudy během experimentu, o kterém se často ve svých knihách zmiňuje: po vzoru jisté speleoložky se na rok uzavřel ve svém bytě a naprosto se odřízl od vnějšího světa.

Vystudoval přírodní vědy, rok strávil na filmové škole, pak se živil různě: pracoval mimo jiné v reklamě, v měsíčníku l’Autre Journal a časopise Voici, překládal pro nakladatelství J’ai Lu. Patří mezi spisovatele, kteří se umí prezentovat v médiích.

Jeho romány nejprve vycházely v nakladatelství Julliard (Le Chameau sauvage, 1997; Néfertiti dans un champs de canne à sucre, 1999; La grande à bouche molle, 2001), v posledních letech publikuje v nakladatelství Grasset (Le Cosmonaute, 2002; Vie et mort de la jeune fille blonde, 2004; Plage de Monaccora, 16h30, 2009).

Všechny jeho texty jsou částečně autobiografické, hlavním hrdinou je Jaenadův dvojník Serge Sebaniego, řečený Bix. Autor ho nechává prožívat mnohé ze svého soukromého i profesního života, tyto události nafukuje do obrovských rozměrů, vymýšlí si, zkrátka si ze sebe a ze čtenářů utahuje a náramně se u toho baví.

Užívá jazyk pařížského intelektuála, vymýšlí ironické příměry, libuje si v dlouhých souvětích, která ještě natahuje o komentáře v závorkách, občas i dvojitých. Ty porozumění nepřekáží, naopak textu dodávají osobitost, humor a autentičnost.

La Femme et l’ours (Žena a medvěd)