Francouzsky na Skype. Francouzsko-český rozhovor. On se raconte des loisirs. Mluvíme o svých koníčcích. A2 – B1.

Version française. Clara, Jarka et Lola se racontent leurs activités favorites.

Clara: J’adore faire mon potager. Ca fait déjà deux ans que mon petit ami et moi, nous avons acheté une petite maison de campagne. Et là, j’ai labouré un petit bout de terrain pour cultiver mes légumes.

Jarka: Et qu’est-ce que tu cultives là comme légumes?

Clara: Eh bien, les légumes locaux quoi. Des carottes, des patates, du chou, de la laitue, des épinards, des herbes aromatiques aussi.

Lola: Comme quoi?

Clara: Comme basilic, du persil, de la ciboulette, du thym, du romarin. J’ai essayé aussi de l’ail, mais pas de chance. … Mais assez parler de moi. Et toi, Jarka, qu’est-ce que tu aimes faire pendant ton temps libre?

Jarka: J’aime bien faire de la pâtisserie. J’ai appris à faire des gâteaux étant petite avec ma mère. Je l’ai aidée à malaxer de la pâte ou à beurrer des plats, et pas à pas, j’ai fait tout moi-même.

Lola: Et quel est le gâteau que tu aimes faire particulièrement?

Jarka: Difficile de choisir… Les petits gâteaux de Noël, je pense. Vous savez, en République tchèque, c’est une tradition très répandue. On ne plaisante pas avec ces gâteaux- là…. Et toi, Lola? Quel est ton loisir préféré?

Lola: Moi, j’adore tout ce qui est littérature. Alors je lis, j’écris … Figurez-vous que j’ai trouvé il y a deux mois un atelier d’écriture. C’est une ancienne journaliste qui l’anime. Un personnage très intéressant. Et mes camarades sont très sympas, eux aussi. Enfin bref, ça marche à merveille! Et surtout ça me détend et fait avancer en même temps. J’y suis très contente.

Česká verze. Klára, Jarka et Lola si povídají o svých oblíbených aktivitách.

Klára: Moc ráda pracuju na zahrádce. Už je to dva roky, co jsme si s přítelem koupili malou chalupu. Zorala jsem si tam kousek na moji zeleninu. 

Jarka: Co tam pěstuješ za zeleninu?

Klára: Prostě zeleninu, co roste tady. Mrkev, brambory, zelí, hlávkový salát, špenát a taky bylinky.

Lola: Jako třeba?

Klára: Jako třeba bazalku, petrželku, pažitku, tymián, rozmarýn. Zkoušela jsem taky česnek, ale nešlo to. … Ale dost už o mě. Co ty, Jarko? Co děláš ráda ve volném čase? 

Jarka:  Moc ráda peču. Naučila jsem se péct jako malá od mamky. Pomáhala jsem jí míchat těsto nebo vymazávat plechy máslem a pomalu jsem všechno dělala sama. 

Lola: A  co pečeš nejraději?

Jarka: To se dá těžko vybrat … Myslím, že vánoční cukroví. Víš, Lolo, v Čechách to je hodně rozšířená tradice. Vánoční cukroví je hodně vážná věc. … A co ty? Jaký je tvůj oblíbený koníček? 

Lola: Já mám strašně moc ráda všechno, co souvisí s literaturou. Takže čtu a píšu. Představte si, že jsem před dvěma měsíci našla jeden kurz tvůrčího psaní. Vede ho jedna bývalá novinářka. Moc zajímavá osobnost. A moji kolegové jsou taky moc sympatičtí. Zkrátka to pěkně klape. Ale hlavně si tam hezky odpočinu a zároveň mě to i posouvá. Moc se mi tam líbí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Francouzsko-české rozhovory, Francouzština pro úroveň B, Francouzština pro začátečníky A0 A1 A2, Tchèque langue étrangère se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

(Spamcheck Enabled)