Francouzsky s Irénou. Otázky, které lze očekávat u pracovního pohovoru ve Francii.

Parlez-nous un peu de vous.

Co personalistu zajímá? Proč se o toto místo ucházíte.

Vyhněte se tedy citování životopisu, a pokud se o něm přeci jen chcete zmínit, zhodnoťte svou poslední pracovní zkušenost (pozici, studium, stáž, dobrovolnictví…).

Quels sont vos qualités et vos défauts ?

Co personalistu zajímá? Zda máte pro zvolené místo správné předpoklady.

Vycházejte tedy z daných požadavků a charakteru pozice a ze svých nedostatků učiňte přednost. Hlavně nemluvit o chybách ! « Mým hlavním nedostatkem je, že nerad pracuji sám. » Přeloženo: « Mám smysl pro kolektiv ».

Comptez-vous vous poser quelque part?

Co personalistu zajímá? Zda se hodláte usadit na jednom místě, zda vám nevadí cestovat nebo pracovat pro vzdálenou filiálku v cizině.

Pourquoi devrais-je vous choisir?

Co personalistu zajímá? Co nabízíte navíc, v čem jste lepší oproti ostatním.

Tato otázka bývá dobrým znamením, že jste svým životopisem zaujali. Mluvte tedy o svých osobních vlastnostech a o kvalitách, které v CV nenajde.

Où vous voyez-vous dans 10 ans?

Co personalistu zajímá? Zda máte realistické představy o tom, kudy by se měla vaše kariéra ubírat.

Není tedy dobré být ani přehnaně ambiciozní, ani příliš skromný. Naopak se vyplatí navázat na vaši minulost, propojit ji s pozicí, o kterou se ucházíte, a zamířit výš. Zkrátka ukázat ambice, ale stát nohama na zemi.

Avez-vous des questions à me poser?

Co personalistu zajímá? Zda se i vy zajímáte o dané místo v dané firmě.

Pracovní pohovor by měl být rozhovor, protože si vybírají obě strany, tedy i vy. Odvažte se tedy pokládat otázky průběžně, utvrzujte se v tom, že jste dobře rozuměli. Poměr sil se vyrovná a navíc jako cizinec uklidníte personalistu, že si francouzsky opravdu poradíte. Skutečně nevíte, na co se zeptat? A co třeba “Quelle est la prochaine étape de l’entretien?”

Pourquoi voulez-vous travailler chez nous ?

Co personalistu zajímá? Zda jste si zjistili informace o firmě.

Nemá tedy smysl mluvit o pozici. Ukažte, že jste se informovali o filozofii a strategii firmy. Zaručeně zabodujete.

Parlez-vous anglais ?

Co personalistu zajímá? Pravda. O vaší jazykové výbavě i věrohodnosti.

Pravda se s jistotou ukáže za chvilinku, až personalista přejde do angličtiny. Když už je řeč o cizích jazycích, prodejte i znalost mateřštiny. Čeština a slovenština jsou ve Francii velmi vzácné, třeba právě tato kvalita rozhodne o vašem přijetí.

Combien souhaitez-vous gagner?

Co personalistu zajímá? Zda máte realistickou představu o výši platu.

Informujte se tedy předem u známých, na úřadu práce a odpovězte tak, že uvedete rozptyl. Nikdy nefixujte přesnou částku. Ani nepředstírejte, že vás otázka platu nezajímá. Byli byste podezřelí.

Pro vaši přesnější představu uvádím i simulace pracovního pohovoru. Držím palce, ať ten svůj zvládnete na jedničku s hvězdičkou! 🙂

Bonne chance! Irena

Příspěvek byl publikován v rubrice Jak se naučit francouzsky, Profesní francouzština. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

(Spamcheck Enabled)