Francouzsky s Irénou. Francouzsko-česká četba. Patrik fréquente un cours de yoga. Patrik chodí na jogu. A2.

Patrik s’est inscrit dans un cours de yoga pour devenir plus serein. Tous les jeudis soir, il vient dans un centre de sports et participe aux séances assurées par son coach Loïc. A part lui, le cours est fréquenté par d’autres amoureux de cette discipline. Au total, ils sont douze.

Patrik se zapsal na jeden kurz jógy, aby byl klidnější a vyrovnanější. Každý čtvrtek večer chodí do jednoho sportovního centra a účastní se hodin, které zajišťuje lektor Loïc. Kromě něho ten kurz navštěvují i jiní milovníci této disciplíny. Je jich celkem 12.

Patrik arrive un peu en avance afin de choisir tranquillement sa place et de causer avec Bert et Malika, ses nouveaux amis. 

Patrik přichází o trochu dřív, aby si vybral v klidu místo a popovídal si se svými novými přáteli Bertem a Malikou.

Enfin, Loïc les invite à lui prêter leur attention. La séance commence.

Loïc je konečně prosí o pozornost. Hodina začíná.

„Bonjour à tous! J’espère que votre journée s’est bien passée. Merci de vous avoir accordé le temps,  à vous, à votre corps, à votre bien-être. On s’installe par terre, assis en tailleur, les paumes vers le ciel, les yeux fermés… On est bien, on est tranquille… et on prête toute l’attention à notre respiration. On inspire par le nez, doucement, et on expire …. Inspirer …. expirer …On sent l’air circuler dans notre corps, masser la colonne vertébrale, tous les organes …on ressent de la chaleur atteindre tout notre corps … tout notre esprit … on se sent détendu …on lâche la prise.

„Dobrý den všem. Doufám, že jste měli příjemný den. Díky, že jste si na sebe udělali čas, na sebe, na své tělo, abyste byli v pohodě. Posaďte se na zem, do tureckého sedu, dlaně k nebi, oči jsou zavřené … Je nám příjemně, jsme v klidu … věnujeme veškerou pozornost dýchání. Nadechneme se nosem, pomalu, a vzdechneme… Nádech … a výdech … Cítíme, jak nám vzduch proudí tělem, masíruje páteř, všechny orgány … cítíme, jak teplo prostupuje celým naším tělem …celou naší myslí … jsme uvolnění … naprosto uvolnění.

Et maintenant, on se met en posture du Lotus. Si c’est trop difficile, en demi-lotus ou on demeure en tailleur. Le plus important, c’est de se sentir bien à l’aise, on ne force pas. Le dos reste bien droit, les mains se reposent sur les genoux. Et on inspire, calmement, profondément. Et on expire, en penchant le torse en avant, la tête touche le sol.  Si on a du mal, ce n’est pas grave, on cherche à s’approcher au maximum au sol, mais sans douleur. On se redresse en inspirant. Une fois revenu en position du Lotus, on expire, lentement, doucement ….On prends son temps. Et on garde la posture et on respire plusieurs fois.“

Nyní přejdeme do pozice lotosového sedu. Jestli je to moc těžké, do polovičního lotusu nebo zůstaneme v tureckém sedu. Nejdůležitější je se cítit příjemně, do ničeho se nenutit. Záda jsou rovná, ruce leží klidně na kolenou. Nadechneme se, klidně, zhluboka. Při výdechu se předkloníme, hlava se dotýká země. Jestli to nejde, nevadí, snažíme se co nejvíc přiblížit k zemi, nesmí to ale bolet. Při nádechu se znovu narovnáme.  Jakmile jsme zpátky v lotosovém sedu, pomalu vydechneme… Nespěcháme, zůstaneme v této pozici a několikrát se nadechneme a vydechneme.

Bonne lecture et surtout une très belle journée, tranquille et paisible 😉 Iréna

Příspěvek byl publikován v rubrice Francouzská četba, Tchèque langue étrangère. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

(Spamcheck Enabled)