Francouzsky-s-Irénou. Jak si neplést RACONTER s RENCONTRER.

Všichni Češi a Slováci, kteří se učí francouzsky, rozdíl znají. Všichni vědí, že RACONTER znamená něco vyprávět a RENCONTRER potkat někoho, setkat se s někým. Všichni to vědí, ale v řeči se mnozí často pletou, často váhají.

Co s tím?

Když selže rozum, mohlo by pomoci tělo nebo vizualizace.

  1. Vyslovujete-li slovo RENCONTRE (setkání), představte si křížek, představte si, jak jdete PROTI někomu, jak ho míjíte.
  2. S touto představou si spojte pohyb, malé gesto: úklon hlavy, zkřížení dvou prstů… Gesto by mělo být přirozené, abyste ho mohli bez obav provádět, až budete mluvit.
  3. Pak si slovo RENCONTRE vychutnejte : REN (vychrčíte R z hrudníku, vzduch vytáhněte Eustachovou trubicí do nosu) CON (stále nos, rty do O, zvuk K jde z hloubi hrudníku) TRE (špička jazyka malinko vyčuhuje zpoza sevřených zubů, R vychrčíte z hrudníku, E nevyslovujete).

REN — CON –TRE

4. Pokaždé doprovodíte gestem.

Při vyslovení infinitivu RENCONTRER na poslední slabice jen lehce roztáhnete koutky do strany a otevřete É.

REN– CON — TRER

Výslovnost slova RACONTER je méně dynamická.  RA (vychrčíte R, artikulujete A čelist klesne dolů, nápor vzduchu z hrudníku) CON (K z hrudníku, rty do O, táhnete do nosu) TER (T špička jazyka pod zuby, É koutky do strany, s koncovým R se nenamáhejte, nevyslovujte ho).

RA –CON –TER.

A zbytek už je na vás.

Bon entraînement et une très belle journée! 🙂 Iréna

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Jak se naučit francouzsky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

(Spamcheck Enabled)