Francouzsky s Irénou. Jak se posunout i ve francouzštině. Krok třetí. Cesta na zkušenou.

Zbavili jste se svých brzd a našli svoji hvězdu. Víte CO chcete a PROČ.

Nadešla chvíle vykročit.

Krok 3. Vydat se na zkušenou.

V pohádkách Janek dostane na cestu od mámy pusu a uzlíček buchet a od táty herdu do zad a pár rad. Zbytek už je jen na něm.

Co čeká toho, kdo se rozhodl se učit a podniknout tak svoji cestu za poznáním?

Kdo ví? Co vám teď povím, není nic nového ani převratného. Jako „horákyně“ vám můžu jen shrnout to, co prověřily generace dobrodruhů před vámi. A co dávno znáte z pohádek.

O buchty se rozděl. Abychom získali, musíme dát. Něco obětovat. Čas, staré návyky, peníze, pohodlí. Nic není zadarmo.

Šlapej i v blátě a v louži. Počáteční nadšení dřív nebo později opadne. Pak ho musí vystřídat železná vůle a disciplína.

Vymotej se z mlhy. Občas bude tak hustá, že by se dala krájet. Ze spousty vlivů, metod, škol, materiálů a rad si budete muset vybrat. Neztratit sever.

Rozliš dobré od škodlivého. Vybrat si, toho a to, co se hodí vám, co je nejlepší pro vás.  V danou chvíli. Hledat, dokud nenajdete. Nenechat se brzdit, až vám to bude malé. Rozloučit se a jít dál.

Vystříhej se sladkého mámení. Po namáhavém úseku se konečně dostaví úspěch. Na nás je, abychom si uvědomili jeho zrádnost. Zdaleka ještě nenastal čas skončit, cíl je daleko. Až naberete síly, zase nazujte škrpály, hoďte si uzlíček přes rameno a zpátky na cestu.

Čím dál a výš doputuješ, tím je cesta strmější a souputníků ubývá.  

Dokud neprojdeš zkouškou, nezjistíš, co obnáší.

Dej si pozor na falešné kumpány. Mnozí nebudou chápat, proč to děláte, možná vám budou říkat to samé, co vám našeptávají hlásky rozumu. Je na vás, jestli je poslechnete, nebo půjdete dál.

Nikdo nemůže cestu urazit za tebe. Potkáte pomoc, ale ani sebelepší přítel, učitel nebo rádce nemá tu moc úkol splnit za vás.

Nikdy nezapomeň, co chceš a proč jsi na cestě. Když Jankovi docházely síly, vzpomněl si na zakletou princeznu, kterou se rozhodl vysvobodit. A v očích se mu zase rozžehly ohníčky. A do zemdlelého těla se vlila nová síla.

Když vydržíš, dočkáš se takové odměny, o které se ti dřív ani nesnilo. K princezně přibyde královská koruna. Až se ohlédnete nazpátek, zjistíte, že vám celý tento proces přinesl daleko víc, než jste si naplánovali. Kromě francouzštiny jste poznali i sami sebe a čeho jste schopni. A k tomu ještě… co já vím?

Janek totiž zdaleka nebyl hloupý, byl jiný. Vytrvalý, houževnatý, flexibilní, pracovitý, s hlavou v oblacích a nohama na zemi. Jako vy.

Kterými radami se řídíte vy? Jaké jsou vaše zkušenosti? Podělíte se?

 Prenez soin de vous! 🙂 Courage! 🙂 Iréna

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Jak se naučit francouzsky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

(Spamcheck Enabled)