Francouzsky s Irénou. Francouzština pro začátečníky. Cvičení na vazbu AVOIR BESOIN DE+ INF. Postup.

Po včerejší dávce teorie mám chuť vám darovat krátké cvičení. Malé, ale šikovné, jak se říká  v jedné české pohádce.

Co vám přinese ?

 • Upevníte si znalost a dovednost spojenou s časováním francouzského slovesa AVOIR. V présentu, passé composé, futur simple ; v kladné i záporné formě.
 • Zautomatizujete si užití této velmi důležité vazby (chce se mi dodat nezbytně nutné) ve výše uvedených formách a časech.
 • Cvičení můžete obměňovat : vzorové sloveso MANGER nahradit infinitivem jakéhokoli jiného slovesa.

Vazba funguje i se jménem, což bývá pro cizince těžší, protože vyžaduje zkušenost se zacházením s určovateli (člen, zájmeno přivlastňovací, ukazovací, neurčité …). Vazba s infinitivem je daleko snazší, je naprosto spisovná a běžná, nebojte se, že se jejím použitím snížíte na úroveň dětí. Asi se vám bude zdát kostrbatá, tím pádnější důvod máme to změnit. Jak ? Nadrilujete ji.

Co pro vás trénink obnáší ?

 • Asi 5 minut denně. 
 • Spoustu disciplíny a vytrvalosti, protože celý postup se může protáhnout: doporučuji nespěchat a stejné cvičení si zopakovat denně po dobu 5-8 dnů.
 • Zvláštní varování pro vás s krátkodobou pamětí : rychle nabyl, rychle pozbyl. Nedejte se zmást snadným zapamatováním. Znalosti a dovednosti musí být betonové, na celý život.

Jak na to ?

 • Doplňte tvary v présentu do zadání. Spoléhám na vaši chytrost a pragmatičnost : lepšího výsledku docílíte, když celou frázi vyčasujete poctivě postaru : ručně a bez kopírování opakující se části. Práce napůl je ztrátová.
 • Recitujte si ji nahlas.
 • Pauza do druhého dne.
 • Den 3. : na místo slovesa MANGER přišroubujte jiné (BOIRE ? pít, napít se). Stejná operace.
 • Den 5. Můžete časovat v záporu. Poskládat tolik slov se může jevit jako komplikace, proto si dopřejte tolik času, kolik je třeba. Kultivujete se, nezávodíte.
 • Den 7. + Časujete v passé composé a v présentu (viz cvičení).
 • Den 9. + Časujete v passé composé, v présentu a ve futur simple.
 • Den 11. + V passé composé, v présentu a ve futur simple v záporu.
 • Den 13.+ Místo BESOIN DE + INF za tvary AVOIR přišroubujete ENVIE DE + INF.
 • A tak dál.

Výhody ?

 • betonová znalost konstrukce
 • železná disciplína
 • návyk konstrukci automaticky používat
 • návyk učit se.

Dál už to půjde snáz. Aspoň do jistého bodu.

Už se těším, až budete zářit ve frankofonním terénu. Co jste tvrdě vydřeli, dovedete užívat s lehkostí. Voilà le charme français ! 😉

Pod cvičeními naleznete řešení, abyste si zafixovali správné tvary.

Allez ! courage ! Au travail ! 😊 A très bientôt ! Iréna

 

Exercice/Cvičení. AVOIR BESOIN DE + INF.

Conjuguer dans toutes les personnes au présent. Časujte ve všech osobách v prézentu.

 Avoir besoin DE manger (potřebovat se najíst)

J’ …………………………………………………..

Tu …………………………………………………..

Il …………………………………………………..

Jacques…………………………………………………..

Elle …………………………………………………..

Martine …………………………………………………..

On …………………………………………………..

Nous …………………………………………………..

Vous …………………………………………………..

Jacques et Martine ………………………………………

Ils …………………………………………………..

Elles …………………………………………………..

Martine et Babou………………………………………..

 1. Présent, kladná forma, jiné sloveso: AVOIR BESOIN DE … boire, travailler, sortir, quitter la maison, regarder un film, lire un livre …
 2. Présent v záporu: NE PAS AVOIR BESOIN DE MANGER ; je n’ai pas besoin de manger
 3. Passé composé – présent: Hier, j’ai eu besoin de dormir. Aujourd’hui, j’ai besoin de sortir.
 4. Passé composé – présent v záporu: Hier, je n’ai pas eu besoin de dormir. Aujourd’hui, je n’ai pas eu besoin de sortir.
 5. Passé composé – présent- futur simple: Hier, j’ai eu besoin de dormir. Aujourd’hui, j’ai besoin de sortir. Demain, j’aurai besoin de travailler.
 6. Passé composé – présent- futur simple v záporu: Hier, je n’ai pas eu besoin de dormir. Aujourd’hui, je n’ai pas eu besoin de sortir. Demain, je n’aurai pas besoin de travailler.

Solution. Řešení

Présent : J’ai besoin de manger, tu as besoin de manger, il a besoin de manger, Jacques a besoin de manger, elle a besoin de manger, Martine a besoin de manger, on a besoin de manger, nous avons besoin de manger, vous avez besoin de manger, Jacques et Martine ont besoin de manger, ils ont besoin de manger, elles ont besoin de manger, Martine et Babou ont besoin de manger.

Présent v záporu : Je n’ai pas besoin de manger, tu n’as pas besoin de manger, il n’a pas besoin de manger, Jacques n’a pas besoin de manger, elle n’a pas besoin de manger, Martine n’a pas besoin de manger, on n’a pas besoin de manger, nous n’avons pas besoin de manger, vous n’avez pas besoin de manger, Jacques et Martine n’ont pas besoin de manger, ils n’ont pas besoin de manger, elles n’ont pas besoin de manger, Martine et Babou n’ont pas besoin de manger.

Dál uvádím jen slovesné tvary.

Passé composé: j’ai eu, tu as eu, il/elle/on a eu, Jaques a eu, Martine a eu, nous avons eu, vous avez eu, ils/elles ont eu, Jacques et Martine ont eu, Martine et Babou ont eu

+ besoin de manger.

Passé composé v záporu: je n‘’ai pas eu, tu n‘as pas eu, il/elle/on n‘a pas eu, Jacques n‘a pas eu, Martine n‘a pas eu, nous n‘avons pas eu, vous n‘avez pas eu, ils/elles n’ont pas eu, Jacques et Martine n‘ont pas eu, Martine et Babou n‘ont pas eu

+ besoin de manger.

Futur simple: J’aurai, tu auras, il/elle/on aura, Jacques aura, Martine aura, nous aurons, vous aurez, ils/elles auront, Jacques et Martine auront, Martine et Babou auront + besoin de manger.

Futur simple v záporu: Je n’aurai pas, tu n’auras pas, il/elle/on n’aura pas, Jacques n’aura pas, Martine n’aura pas, nous n’aurons pas, vous n’aurez pas, ils/elles n’auront pas, Jacques et Martine n’auront pas, Martine et Babou n’auront pas + besoin de manger.

Příspěvek byl publikován v rubrice Cvičení z francouzštiny, Francouzština pro začátečníky A0 A1 A2, Jak se naučit francouzsky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

(Spamcheck Enabled)