Francouzsky s Irénou. Francouzština pro začátečníky. ALLER INF. Futur proche.

Bonjour à tous! 🙂

Nabízím vám slovesný opis, se kterým jste se už možná setkali. Francouzsky se mu říká futur proche, tedy blízká budoucnost.

Učí se v každém kurzu pro začátečníky, a to může vést k mylné představě o tom, že je nejdůležitější a nejužívanější z budoucích časů. Ne. Je běžný, často užívaný, ale nic víc. Pokud hledáte univerzálně použitelný budoucí čas, naučte se futur simple. Viz odkazy http://www.irenaczuchova.cz/nejdulezitejsi-francouzsky-budouci-cas-futur-simple-tvoreni/ & http://www.irenaczuchova.cz/exercice-cviceni-futur-simple-a1/

Jak se futur proche tvoří?

Časujete sloveso ALLER v přítomném čase (je vais, tu vas, il va, nous allons, vous allez, ils vont ) a bez předložky přidáte významové sloveso v infinitu.

ALLER + INF

Zkrátka to půjdete udělat. Je travaille, je ne vais pas courir avec toi dans le parc.

Tímto příkladem zároveň ukazuji, jak tento čas funguje v záporu: nepůjdu to udělat, tzn. oběma záporkami obklopit sloveso aller.

Co vyjadřuje futur proche?

Jak z názvu vyplývá, že děj nastane brzy.

Na co si dát pozor?

Obecně na to, aby navrch nemělo české a slovenské myšlení a místo ALLER  jste neužili ETRE. Protože Češi a Slováci něco budou dělat nebo to udělají, ale Francouzi to buď udělají (futur simple) nebo to brzy půjdou udělat (futur proche).

S tím často souvisí zvyk překládat si z češtiny nebo ze slovenštiny, ale chápu, že je nepřirozené myslet francouzsky. Vytrvalostí, trpělivostí a pílí to jednou jistě zvládnete.

Zítra vám nabídnu krátké cvičení, abyste mohli potrénovat.

Je vous souhaite une très belle journée ensoleillée et je vous dis à demain! 🙂 Iréna

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Francouzská gramatika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 Responses to Francouzsky s Irénou. Francouzština pro začátečníky. ALLER INF. Futur proche.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

(Spamcheck Enabled)