Francouzsky s Irénou. Francouzsky snadno a rychle ?

Možná jste si také koupili dílko s lákavým titulem plným příslibů a zklamaně zjistili, že se zázrak nekonal. Možná jste svůj hněv obrátili proti nevinnému : francouzštině. Co je to za blbou řeč ? Kterej hňup to vymyslel ? Zatracení frantíci! Možná vám takový postoj– snadný a rychlý– vyhovuje. Vám pomoct nedokážu.

A pro vás ostatní mám několik fíglů, jak si učení usnadnit.

Zamilujte se

S tím, koho mám rád, chci trávit co nejvíc času, všechno se mi na něm líbí. Je nádherný, úžasně vtipný, krásně voní, každé jeho slovo mi zní jako rajská hudba. Chvíle s ním strávené utečou jako voda, ty bez něj se nekonečně vlečou. Znáte to? Nalaďte se stejně na francouzštinu. Uvědomte si, jak o ní smýšlíte, jak se o ní vyjadřujete, a pozměňte svá tvrzení. Slovo divná nahraďte zajímavá, jedinečná, výjimeč… Nechte se zlákat a svést.

Otevřete se jí

Často slýchám: Jednou vyhraju, já to zlomím, to se poddá! Ajajaj! Jako by byl člověk ve válce. Nedělejme si z řeči nepřítele. Neznám nikoho, kdo by nad jazykem vyhrál. Na takový souboj totiž musí být aspoň dva. Ale řeč s námi soupeřit nebude. Člověk kolem sebe může nakrásně kopat a bušit pěstičkami, jí je to srdečně jedno. Prostě si plyne, s námi, nebo bez nás. Lepší je zastavit se a otevřít se jí. Poslouchejte ji srdcem, ušima to pak půjde snáz. A nezapomeňte jí říkat, jak je krásná. Není to snadné a nejde to na povel. Ale stojí za to vytrvat.

Vyhledávejte ji

Mozek nás chrání, a tak odmítá cokoli, co je mu cizí. S čím je naopak v každodenním kontaktu, na to si zvykne. Na co si zvykne, je mu přirozené a nakonec nepostradatelné. Vytvořte si takový návyk. Poslouchejte francouzštinu denně a zařiďte, ať je to příjemné : u činnosti, kterou máte rádi, nebo prostě u mlsání a relaxace. Nesnažte se rozumět slovům, nenamáhejte hlavu, prostě ji poslouchejte jako oblíbenou písničku. Nikdy z povinnosti, pouze z lásky. Chcete s ní přece být ! Je tak úchvatná !

Berte ji, jaká je

Mnozí se snaží francouzštinu předělat. Většinou k obrazu jazyka, který znají. Proč to není jako v angličtině ? Ale v něině je to jinak ! Nemá to cenu. Zbytečně plýtváte silami a vytváříte si překážky, které pak budete později překonávat. Koukněte na ni: je tak osobitá. Mimochodem kdyby mi muž vyčetl, že nevypadám jako Angelina Jolie, pěkně ho vypakuju, ať mu pot-au-feu vaří ta jeho Enží.

Buďte k sobě vlídní, laskaví a poctiví

Zapomeňte na výzvy, přestaňte podávat výkony a hnát se za prvenstvím. Taková síla na řeč neplatí. A vy se zbytečně vyčerpáváte. Potrestali byste batole, že nemluví jako manažer? A sebe trestáte? Proč ? K čemu dobrému to vede ?

Vydechněte, nežeňte se hlava nehlava, nestavte se pod tlak. Pomalu, ale vytrvale. Neládovat se, ale s požitkem vychutnávat.

Snadno a rychle ? Těžko. Po kapkách, soustavně, s radostí a s chutí ? Jistě !

Hezky si to užijte.

S láskou,

Vaše Irena

Příspěvek byl publikován v rubrice Jak se naučit francouzsky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Francouzsky s Irénou. Francouzsky snadno a rychle ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

(Spamcheck Enabled)