Francouzsky s Irénou. Francouzsko-česká četba pro začátečníky. Katka, la secrétaire. Sekretářka Katka.

Dnes máte k dispozici krátké dvojjazyčné francouzsko- české povídání narvané k prasknutí slovíčky a slovními obraty popisujícími kancelářskou práci. Snad vám bude k užitku.

Une très belle journée et à bientôt ! 😊 Iréna

Version française. Katka, la secrétaire.

Katka est secrétaire à mi-temps. Elle adore son travail. Tous les matins, elle entre dans son bureau et salue sa patronne. Elle allume son ordinateur, consulte son agenda et répond au courriel. Elle s’occupe des dossiers, rédige des lettres et des e-mails, tape des documents sur l’ordinateur et les imprime sur l’imprimante. Ensuite elle envoie du courrier par la poste. Elle est obligée de sauvegarder tous les documents. Sa patronne lui demande de joindre ses collègues par téléphone. S’ils ne sont pas joignables, Katka se déplace dans leurs bureaux et leur laisse un petit mot collé sur l’écran. Parfois, elle prend des messages pour sa patronne et note les rendez-vous sur l’agenda. A dix heures, elle retrouve ses collègues autour d’une machine à café et bavarde un peu. Puis, elle trie les vieux documents, classe les papiers dans des chemises, fait des photocopies et range les dossiers. Avec ses collègues, elle prend sa pause déjeuner dans un restaurant. Avant de partir, elle vérifie que tout est bien préparé pour le lendemain.

Česká verze. Sekretářka Katka

Katka je sekretářka na poloviční úvazek. Svoji práci má moc ráda. Každé ráno vejde do své kanceláře a pozdraví svou vedoucí. Zapne počítač, podívá se na poznámky do diáře a odpoví na mejly. Stará se o (všechny) složky, píše dopisy a mejly, ťuká dokumenty do počítače a tiskne je na tiskárně. Pak odesílá dopisy. Musí uchovávat kopie všech dokumentů. Vedoucí ji žádá, aby obvolala všechny kolegy. Pokud se k nim Katka nedovolá, jde za nimi do (jejich) kanceláře a nechá jim na obrazovce (PC) nalepený vzkaz. Často přijímá vzkazy pro svou šéfku a zapisuje schůzky do diáře. V deset hodin se schází s kolegy u automatu na kávu a trochu si popovídá. Pak třídí staré dokumenty, zařazuje papíry do desek, kopíruje a rovná složky. Pauzu na oběd tráví s kolegy v jedné restauraci. Než  odejde (domů), zkontroluje, jestli je na druhý den všechno připraveno.

Příspěvek byl publikován v rubrice Francouzská četba, Francouzština pro začátečníky A0 A1 A2, Tchèque langue étrangère. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

(Spamcheck Enabled)