Francouzsky s Irénou. Francouzské otázky I. Otázky ano/ne. Questions oui/non. Audio. A1.

Tento typ francouzských otázek je stejně jako v češtině formulovaný tak, aby odpověď zněla buď OUI/SI (ano na kladnou/ano na zápornou otázku), nebo NON (ne).

Zeptat se můžeme těmito 3 způsoby

  1. intonací
  2. „est-ce que“
  3. inverzí

Francouzská otázka intonací

Jako francouzská oznamovací věta, ale na konci věty se výrazně zvedne hlas. V současné mluvě nejběžnější.

Vous avez l’heure ? = Nevíte, kolik je hodin ?

Francouzská otázka „est-ce que“

„Est-ce que“ /esk’/ je pouze kód pro otázku. V tomto typu otázek tento kód umístíte na začátek věty a zbytek formulujete, jako byste tvořili větu oznamovací.

Est-ce-que vous avez l’heure ? = Nevíte, kolik je hodin ?

Tento typ se považuje za spisovnější, protože je pro Francouze náročnější než typ první (musí vystačit dechem na celou otázku). Lidem českého a slovenského původu ho naopak doporučuji v případě, že je jim intonačně příjemnější než typ 1 , který vnímají jako afektovaný.

Pozor na vázání : Est-ce qu’il est là ? Est-ce qu’elle travaille ce mardi ? Est-ce qu’on va se promener ?

Pokud nenavážete, nic zásadního se nestane.

Francouzská otázka inverzí

Prohodí se slovosled.

Avez-vous l’heure ? = Nevíte, kolik je hodin ?

Nejtěžší způsob pro všechny, proto se vyhrazuje pro situace formální a texty. V tomto stádiu postačí, když o něm budete vědět a když vás na něj váš učitel bude zvykat. Proč je tak obtížný případně pochopíte později, až budete stavět otázky v minulém čase a s nesamostatnými zájmeny.

Pozor na vycpávkové T, která se vkládá kvůli vázání mezi sloveso končící na samohlásku a podmětné zájmeno, které na samohlásku začíná.

Emma, travaille-t-elle ce soir ? = Emma dnes večer pracuje ?

Doporučení

Zapomeňte pro teď na otázku inverzí (v terénu byste stejně vypadali směšně) a vyberte si pro začátek ze zbývajících dvou typů.

Hlavně v klidu, chladnou hlavu, jděte odvážně do dobrodružství, zvesela se ptejte a uvidíte, že praktikováním se všechno spraví.

Bon courage! 🙂 Je pense à vous très fort, 😉 Iréna

Příspěvek byl publikován v rubrice Francouzská gramatika, Francouzština pro začátečníky A0 A1 A2, Jak se naučit francouzsky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

(Spamcheck Enabled)