Francouzsky s Irénou. Francouzské otázky I. Otázky ano/ne. Questions oui/non. Audio. A1.

Tento typ francouzských otázek je stejně jako v češtině formulovaný tak, aby odpověď zněla buď OUI/SI (ano na kladnou/ano na zápornou otázku), nebo NON (ne).

Zeptat se můžeme těmito 3 způsoby

  1. intonací
  2. „est-ce que“
  3. inverzí

Francouzská otázka intonací

Jako francouzská oznamovací věta, ale na konci věty se výrazně zvedne hlas. V současné mluvě nejběžnější.

Vous avez l’heure ? = Nevíte, kolik je hodin ?

Francouzská otázka „est-ce que“

„Est-ce que“ /esk’/ je pouze kód pro otázku. V tomto typu otázek tento kód umístíte na začátek věty a zbytek formulujete, jako byste tvořili větu oznamovací.

Est-ce-que vous avez l’heure ? = Nevíte, kolik je hodin ?

Tento typ se považuje za spisovnější, protože je pro Francouze náročnější než typ první (musí vystačit dechem na celou otázku). Lidem českého a slovenského původu ho naopak doporučuji v případě, že je jim intonačně příjemnější než typ 1 , který vnímají jako afektovaný.

Pozor na vázání : Est-ce qu’il est là ? Est-ce qu’elle travaille ce mardi ? Est-ce qu’on va se promener ?

Pokud nenavážete, nic zásadního se nestane.

Francouzská otázka inverzí

Prohodí se slovosled.

Avez-vous l’heure ? = Nevíte, kolik je hodin ?

Nejtěžší způsob pro všechny, proto se vyhrazuje pro situace formální a texty. V tomto stádiu postačí, když o něm budete vědět a když vás na něj váš učitel bude zvykat. Proč je tak obtížný případně pochopíte později, až budete stavět otázky v minulém čase a s nesamostatnými zájmeny.

Pozor na vycpávkové T, která se vkládá kvůli vázání mezi sloveso končící na samohlásku a podmětné zájmeno, které na samohlásku začíná.

Emma, travaille-t-elle ce soir ? = Emma dnes večer pracuje ?

Doporučení

Zapomeňte pro teď na otázku inverzí (v terénu byste stejně vypadali směšně) a vyberte si pro začátek ze zbývajících dvou typů.

Hlavně v klidu, chladnou hlavu, jděte odvážně do dobrodružství, zvesela se ptejte a uvidíte, že praktikováním se všechno spraví.

Bon courage! 🙂 Je pense à vous très fort, 😉 Iréna

Příspěvek byl publikován v rubrice Francouzská gramatika, Francouzština pro začátečníky A0 A1 A2, Jak se naučit francouzsky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

(Spamcheck Enabled)