Francouzsky s Irénou. Cvičebnice francouzštiny pro začátečníky La Grammaire des tout premiers temps. A1.

Marie-Laure CHALARON, Roselyne ROESCH : La Grammaire des tout premiers temps Comprendre et pratiquer. A1. CD MP3. 2. Vydání, PUG, 2013.

Podle fotografie obálky učebnice asi poznáte, jak moc je používaná. Máte pravdu, nedám ji z ruky. Až je z ní, chuděrky mojí papírové, salát. Proč na ni nedám dopustit ?

Ušetří obrovské množství práce a času. Než jsem poznala materiál nakladatelství PUG, byli jsme nuceni dělat si mnohé na koleně. Cvičebnic pro začátečníky byly a jsou na trhu přehršle. Ale jednalo se jen o gramatická cvičení typu doplňte a vyčasujete. Ano, i to je nutné, ale praxe ukázala, že mnozí studenti francouzštiny sice tato cvičení hravě vyřeší, ale nedovedou je aplikovat v praxi.  Nevede se jim věty vyslovit, natož jim porozumět, když je vysloví rodilý Francouz. Když takovou cvičebnici provázela kazeta nebo CD, byly nahrávky namluvené herci. Proč to vadí ? V terénu se bohužel s hlasovými profesionály nesetkáte denně. Lidé, kteří na vás mluví, melou, polykají slabiky, mají různé přízvuky, zlozvyky, vady řeči. A vy na to nejste připraveni.

Tato cvičebnice naopak vychází z potřeb začátečníků :  s minimální výbavou si v praxi maximálně poradit . Cvičíte ucho, mluvidla, fráze v upotřebitelných minikonverzačkách. Zároveň se učíte gramatiku, a tím skládat vlastní promluvy. Metoda « papoušek ». Nahrávky namluvili Francouzi a Francouzky různého věku i sociálního původu tak, jak jsou zvyklí. Nádhera.

Kažkapitola obsahuje dvě strany : teorie s vysvětlením a mikrokonverzačkou na jedné, odpovídající cvičení na druhé straně.

Na konci najdete přílohy : přehled základních sloves vyčasovaných v základních časech a způsobech (passé composé, imparfait, présent, conditionnel), číselný systém francouzský, belgický i švýcarský, hodiny, francouzské slovesné vazby s předložkami. Klíč. CD.

Komu se hodí ? Vidím ji jako doplňkový materiál ke gramatikám pro začátečníky, jako opakovací cvičebnici pro pokročilé v rámci domácího tréninku, všem, kteří mají potíže s porozuměním běžné hovorové francouzštině v přirozeném tempu řeči. Váhám, jestli ji doporučit samoukům.

Obrázek si ostatně můžete udělat sami podle ukázek.

Pokud si ji budete chtít koupit (pro naše studenty v ceně kurzovného jako veškerý materiál), nenechte se napálit. Šikulkové ji nabízejí na netu v e-formátu, bez nahrávek je ale naprosto bezcenná. Její cena se může zdát vysoká (20 eur), podle mne se jedná o velmi dobrou investici. Pro nás má cenu zlata.

Odkaz: https://www.pug.fr/produit/956/9782706117985/La%20Grammaire%20des%20tout%20premiers%20temps%20(CD%20MP3%20inclus).

ČR lze objednat ve Francouzském institutu v Praze.

Autorkám na dálku blahořečím a děkuji, děkuji na stotisíckrát. 

Une très belle journée à toutes et à tous! 🙂 Iréna

Page010

Příspěvek byl publikován v rubrice Francouzština pro začátečníky A0 A1 A2, Jak se naučit francouzsky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

(Spamcheck Enabled)