Francouzsky s Irénou. A, au, aux, en, de, du, des. Jak vybrat francouzskoupředložku před názvy zemí.

Bonjour à tous!

Naučili jste se pravidla o výběru předložky před názvy zemí, ale moc jim nerozumíte?

Na úvod je užitečné si uvědomit tuto obecnou zásadu: sice existují daná gramatická pravidla, ale vždy ustupují fonetice. Jinak řečeno, pokud se kombinace předložky a jména těžko vyslovuje, Francouzi si vyberou jinou synonymní předložku nebo jednoduše vynechají člen. V případě názvů zemí místo À, À LA, À L‘ předložku EN. Místo DE LA  nebo DE L‘ jen DE.

To je hlavní příčina těžkostí, které francouzština Čechům a Slovákům přináší.

Jak postupovat při výběru předložky?

Hledejte odpovědi na tyto otázky:

  • Má daná země v názvu člen? NE.
  • Začíná název země na souhlásku? ANO.

Pak vybíráte À ve smyslu DO + V, nebo DE ve smyslu Z. Carlos passe ses vacances à Cuba. Il revient de Cuba dans un mois.

  • Začíná název země na samohlásku nebo němé h (váže se jako samohláska)? ANO.

Ve směru DO, V vybíráte kvůli snazší výslovnosti místo à předložku EN. Jen DE ve směru Z. Carlos passe ses vacances en Israël. Il revient d’Israël dans un mois.

  • MÁ člen? ANO. Pak se musíme zajímat o gramatický rod a číslo názvu země. A také o hlásku, na kterou začíná.
  • Je rodu mužského? ANO.
  • Začíná název země na samohlásku? NE.

Ve směru DO, V vybíráte složeninu AU (à + le). Carlos passe ses vacances au Maroc. Ve směru Z složeninu DU (de + le). Carlos revient du Maroc dans un mois.

  • Rodu mužského? ANO.
  • Začíná název země na samohlásku?  ANO.

EN vs D‘ (snáz se vyslovuje než à l‘ nebo de l‘). Carlos passe ses vacances en Équateur /en Irak. Il revient d ’Équateur /d‘ Irak dans un mois.

Pozor!  Název státu Le Honduras začíná na dyšné h, které se neváže, patří tedy do skupiny maskulin na souhlásku typu le Maroc au Honduras du Honduras

  • Je rodu ženského? ANO.

Samohláska, souhláska,  pokaždé ve směru DO, V vybíráte EN (nahradila à + la, snáz se vyslovuje). Carlos passe ses vacances en République tchèque /en Slovaquie/ en Espagne. Ve směru Z vynecháváte člen, ponecháváte jen předložku DE. (viz stejný důvod). Carlos revient de République tchèque/ de Slovaquie/ d’Espagne.

  1. Je čísla množného? ANO.

Bez ohledu na počáteční hlásku, ve směru DO, V vybíráte složeninu AUX (à + les). Carlos passe ses vacances aux États Unis /aux Pays Bas. Ve směru Z složeninu DES (de + les). Il revient des États Unis/ des Pays Bas.

Malé fígle na závěr

  1. Zaznamenejte si tato pravidla do tabulky. Tím, že si tabulku sestavíte sami, si pravidla už částečně zapamatujete.
  2. Jestliže se právě připravujete na DELF/DALF a váháte, které názvy zemí se naučit, zjistěte si kromě názvů francouzských kolonií i geografické názvy sousedních zemí Francie, jejích obchodních partnerů a investorů (La Chine, le Qatar atd.) a těch, o kterých se psalo v tisku v aktuálním a minulém roce.

Bonne chance! Iréna

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Francouzská gramatika, Francouzština pro začátečníky A0 A1 A2. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

(Spamcheck Enabled)