Francouzsky s Irénou. 9 lekcí úspěchu od Coco Chanel

Svérázná Mademoiselle je víc než módní ikonou a návrhářkou. Je STYLEM. Je CHANEL.

Pro mě ztělesňuje úspěch, kterého je možné dosáhnout, když je člověk na dně a sám. Ve kterém stále žije malá, opuštěná a hladová holka, která tu velkou bude celý život pohánět ze strachu, aby už nikdy nebyla závislá na druhých, aby už nikdy neměla hlad.

A to je velice silný motor.

Nemám chuť nosit její kostýmky a její parfémy mi zatím nesluší.

Vzala jsem si od ní něco cennějšího : 9 lekcí jak na To, když se všechno sype.

Lekce 1 : Živ v sobě víru. Pak dokážeš všechno.

Na malou Gabrielle se její táta vykašlal hned dvakrát. Poprvé, když se narodila. Pak znovu po smrti její maminky : nechal si syny a Coco i se sestrami odložil k jeptiškám do sirotčince. Chudá, sirotek a k tomu holka. Co ji mohlo tehdy čekat ? V nejlepším případě kariéra služky nebo šlapky. Ale Coco věřila tomu, co se píše v románech červené knihovny, a snila o luxusu, do kterého ji přivede bohatý šlechtic. Rozhodla se takový román žít.

Lekce 2. Chceš to ? Tak zatím jdi !

Kde ale v sirotčinci potkat takového prince ? Coco bylo asi dvanáct, ale už nebyla naivní. Věděla, že je hezká, věděla, co muži chtějí. Utíkala a prodávala se. Snažila se zaujmout. A dařilo se : kolem 1903 se jí ujal Etienne Balsan, obchodník koňmi. Coco nemohla zaujmout místo zákonité choti, ani milenky favoritky, ale Balsana bavila : byla hubatá, nezkrotná jako divoká klisna a také zvláštně hezká. Jiná.

Lekce 3. Uč se.

Cesta do mondénního světa byla nadosah, ale jak se v něm pohybovat, když vám z bot čouhá sláma a máte pusu nevymáchanou ? Musela se tvrdě učit vybrané mluvě i chování, kultivovat se, aby svému okolí stačila, aby ji brali do divadla a do salonů, kde byla Celá Paříž. Nebylo to snadné, jak později vzpomínala : « Byla jsem malá holka, která měla hrůzu ze všeho, venkovanka, co neznala vůbec nic. » Brzy zaujala mladého Boye Capela. Líbila se mu její agresivita, posměšky vůči druhým ženám, ale hlavně i to, že byla Balsanovou chráněnkou. Coco jejich rivality využila : oba jí otevřeli úvěr a pronajali prostory prvního butiku, ačkoli pokládali její plán za vrtochy. Coco se stala modistkou. Mohla si vydělávat SAMA.

Lekce 4. Něco za něco.

Celý život, až prakticky do posledního dne, pracovala. První a zároveň poslední dítě si nechala vzít, pak už se jí nikdy otěhotnět nepovedlo. Asi by dítě brala jako prostředek, jak se provdat do prestižní rodiny, ale i když takových příležitostí měla několik, nikdy se neodvážila zříct se své svobody a svého Maison Chanel. Slavná, úspěšná, bohatá. Za to všechno zaplatila osamělostí.

Lekce 5. Odvaž se.

V době korzetů, honzíků, sukní tak dlouhatánských, až zametaly zem, si Coco ustřihla vlasy, oblékla mužské kalhoty, přešila pánský pulover a nasadila dnes tak pověstný slamák. Lidé se dívali jen na ni. Mluvili jen o ní.

 Lekce 6. Využij příležitost.

« Proslavila jsem se ze dne na den.  Pomohla mi válka. Mezi lety 1914 a 1919 se život naprosto změnil. Katastrofy ukazují člověku, co v něm je. « Ženy potřebovaly a chtěly šaty, ve kterých by se cítily volné a svobodné. Coco jim rozuměla. Dámský kostým upravila tak, aby se v něm ženy mohly hýbat. A fungovalo to. Nastala chvíle dobýt Paříž.

Lekce 7. Neustále na sobě pracuj.

Okouzlit pařížskou smetánku bylo prý snadné, daleko těžší bylo její náklonnost si udržet. Chanel stále zdokonalovala, rozšiřovala, ubírala, kontrolovala a předělávala každý detail. Vydrželo jí to do smrti.

Lekce 8. Před krizí neutíkej. Je to výzva. Je to směr.

Když přišla móda minisukní, odhalených pupíků a zvonových kalhot, ztratila Coco téměř všechny zakázky. Obrovský šok jí dopřála dlouholetá zákaznice, která ji u sebe přijala v chanelu zkráceném na mini. Coco svéhlavě trvala na svém : co se teď nosí, je nevkus. Móda se přežene, styl zůstává. A měla pravdu. Její chanel žije dál.

Lekce 9. Buď TY, nejsi ONI

„Aby byl člověk nenahraditelný, musí být jiný“. A to chce styl a odvahu. Vlastnosti, které nejsou dané do vínku. Musíme si je zasloužit. Tak ať se nám to daří co nejlépe. I když to teď zrovna nejde.

Merci, Mademoiselle Chanel.

A vám přeji co nejzajímavější den, plný výzev a překvapení. Ať už se potýkáte s čímkoli, hlavu vzhůru. Nejste v tom sami. Je nás celý svět.

Allez ! Cela doit aller !

Amicalement votre,

Iréna

Příspěvek byl publikován v rubrice Jak se naučit francouzsky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

(Spamcheck Enabled)