Francouzsky s Irénou.10 rad jak číst francouzskou knížku a nevzít nohy na ramena.

Kdo nečte, jazyk se nenaučí. Ani svůj, natož cizí. Ale vy jste se pustili do tohoto článku, protože se chcete učit a naučit, vidím vám to na očích. Možná moc rádi čtete česky, slovensky nebo v jiném jazyce, ale francouzsky vám to zatím moc nejde. Jejdanánku, třeba spolu najdeme způsob, jak na čtení vyzrát. 

10 rad jak číst francouzské knížky a neutéct

1.  Myslete na specifika francouzské beletrie

Francouzský autor krásné literatury pro dospělé má velice těžkou práci. Kromě zajímavého námětu a dobře zvládnuté vyprávěcí techniky si po hromadách načtených děl klasiků i současníků, jejichž styl v rámci svého vzdělávání napodoboval, musel najít svůj vlastní nezaměnitelný rukopis a ukazovat nám čtenářům, čeho nejsme schopni a co by nás ani ve snu nenapadlo. Porušuje gramatická pravidla, hraje si s rytmem i s větnou strukturou, překvapuje slovní zásobou. Do čtení se tedy čtenář nechává zasvětit krok za krokem, aby si dovedl vychutnat nádherný text a leccos i odkoukal a pochytil.

2.  Vyberte si tu pravou

Pokud se čtením francouzské beletrie začínáte, nepohrdejte zjednodušenou četbou. Autoři vybraní do této kategorie neexperimentují s jazykem, respektují gramatiku i slovní zásobu naší doby. Praktickým vodítkem při výběru knih je  rozlišení podle úrovní definovaných Společným evropským referenčním rámcem. Kdo dosáhl B2, už vlastně čte pravou francouzskou literaturu pro dospělé, a měl by tedy berličku zjednodušené četby co nejdříve zahodit. Do vody a plavat.

Náročnější jsou příběhy pro francouzské děti. Nenechte se mýlit, pro nerodilého mluvčího to není hračka. Co vám tento typ čtení přinese? Kromě návratu do dětských let a poznání hodnot, které  ratolestem vštěpuje francouzská společnost, požitek z příběhu s dobrým koncem sepsaným krásnou francouzštinou a poznání slovní zásoby, se kterou se dospělý student nemusí jinde setkat. Perraultovy pohádky bych ale odložila na mnohem později.

Není třeba se lekat ani knížek pro dospělé frankofonní čtenáře. Určitě bych ale zpočátku volila povídky nebo kratší novely a romány založené na příběhu. Napadá mě La Petite-fille de Monsieur Linh Philippa Claudela, Cour Nord Antoina Choplina, No et moi Delphine de Vigan nebo Poète et paysan Jeana-Louise Fourniera.

Jak poznat, jestli jste si vybrali správně?

Chápete příběh, rozumíte dvěma třetinám výrazů, zbývající třetina je nová.

3.  Vydržte prvních deset stran

Připravte se na těžké začátky. Učíte se, objevujete a to je vždycky spojené s námahou. Proto než knihu definitivně zavrhnete, naordinujte si, že to nevzdáte dřív než po přečtení prvních deseti stran.

4. První stránku si rezervujte na práci

První stránku si přeložte, ručně opište a několikrát přečtěte. Uvidíte, že si jednak zvyknete na spisovatelův slovník a styl, jednak si z takto malého prostoru mnohé odnesete.

5.  Vybírejte si krátké pasáže ke studiu

Stejně jako jste si zpracovali první stránku, si můžete prostudovat vícero kratších úseků. Zbytek knihy si ponechte jako relax. Zjistíte, že mnohé je vám daleko srozumitelnější, střídáte studium s potěšením a čtení se pro vás stane příjemné a zábavné.

6.  Písemně shrnujte a vyprávějte

Nezůstávejte jen u pasivního čtení. Vyprávějte příběh partnerovi, pejskovi, kočičce, plyšákovi, dejte mu váš vlastní rozměr a přitom se snažte užívat nově osvojené výrazy. Písemně shrnujte přečtené kapitoly. Jinak po vás může nově naučené sklouznout jako voda po pláštěnce. A to by byla škoda, viďte.

7.  Vymezte si na čtení čas v diáři

Představte si, že je knížka důležitý člověk, se kterým se pravidelně setkáváte a schůzku nemůžete a hlavně nechcete zrušit. Schůzka se koná aspoň jedenkrát týdně a trvá přesně 60 minut.

8.  Vyberte si ozvučenou verzi knihy

Pokud je to možné. Zjednodušená četba z vydavatelství DIDIER, kterou pro své studenty nakupuji, je ozvučená dozajista, jiná vydavatelství ji doufám také doprovázejí audio verzemi. Mnohé tituly jsou namluvené v rámci četby pro nevidomé a jsou k dispozici v mediatékách. Soustředěně poslouchejte a nahlas čtěte zejména zpracované pasáže, celou knihu poslouchejte, kde se dá, až do omrzení.

9. Nehltejte

Lepší je přečíst si důkladně jeden text než jich nakvap zhltat kvanta, ze kterých ve vás nezůstane ani tečka.

10.  Učte se nazpaměť

Také si dodnes pamatujete básničku, kterou jste se museli naučit ve škole? Rozhodli jste se tehdy rádi a dobrovolně, že se ji našprtáte? Zadejte si takový úkol dnes a rádi si ho splňte. Jednu větu, jeden odstavec.

Věřím, že to dokážete, držím vám palce a myslím na vás.

Je vous souhaite une bonne journée en compagnie d’un livre intéressant, Iréna

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Jak se naučit francouzsky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

(Spamcheck Enabled)