Antoine Choplin

Antoine Choplin (*1962 v Châteauroux, Indre)

se narodil tři roky poté, co Miles Davis nahrál Kind of Blue, miluje jazz, hraje na kytaru a trochu na klavír. Také ho baví šachy a divadlo. Má rád hory, hlavně pro to, co se za nimi skrývá, kvůli výhledu, který se otevře před tím, kdo zdolá vrchol. Když byl v pubertě, fascinovalo ho OuLiPo, dokonce sám několik litogramů a křížovek vytvořil. Knížky má rád odmalička, o svůj první literární text se pokusil jako osmiletý chlapec. Z autorů jeho tvorbu poznamenali zejména Fernando Pessoa, Luciano Bolis, Samuel Beckett, Boris Vian, Erri De Luca, Georges Perec, Louis Calaferte, Raymond Federmann, Albert Camus, Franz Kafka a Václav Havel. Všechny tyto vlivy jsou v jeho textech i divadelní práci patrné, také přesvědčení, že kultura má moc zachránit svět.

Antoine Choplin vystudoval matematickou ekonomii, určitou dobu pracoval jako manažer, nyní se již několik let věnuje psaní a organizování kulturních akcí. Jako zakladatel a umělecký ředitel Scènes Obliques spolupracuje v rámci mezinárodního projektu CAIRNS s francouzsko-českou společností Golem Théâtre vedenou Frederikou Smetanou a Michalem Lázňovským. Scènes Obliques pořádají pravidelně mezinárodní festival Arpenteur, jehož se má v létě 2012 zúčastnit i fotograf Bohdan Homíček.

Autor Radeau, Cour Nord, Le Héron de Guernica a dalších románů, povídek a básní píše velmi osobitým stylem : matematická přesnost kompozice členěné jakoby do divadelních scén viděných s diváckým odstupem kontrastuje s citlivostí, cudností a plachostí postav, které budí dojem, že pocházejí z jiného světa. Mnohdy jsou to umělci, kteří se nečekaně ocitli ve vypjatých situacích (válka, stávka) a instinktivně se je pokouší zvládnout tím, co umí : hudbou, malováním, tancem, poezií.

Cour Nord (Nádvoří Sever)