727. Učíme se francouzsky. Výslovnost francouzských číslovek. Video. A+

Bonjour, 🙂

Dnes tu s vámi sdílím velice dobré video kolegyně Alexy, které názorně ukazuje, jak vyslovit francouzské číslovky. Pro nezasvěceného by se ale i tak mohlo zdát, že jejich výslovnost probíhá v ústech. Ne vždy, i když se rty samozřejmě na výslovnosti podílejí. Ráda bych vám proto pomohla malým vysvětlením, které bude po videu následovat.

Jak vyslovovat francouzské číslovky. Video.

Výslovnost v krku

Jako Čechům a Slovákům, kteří mají tendenci hodně otevírat ústa, je doporučuji neotevírat tolik jako Alexa. Vzduch by mohl jít tam, kde je zvyklý, tedy do úst.

Ústa nastavte do úsměvu na široké I, nadechněte se z břicha a lehce zatlačte vzduch dozadu do krku, jako byste chtěli polknout. Čelist lehce tlačíte dolů a dozadu, jako byste ji chtěli přiblížit krku.

Takto vyslovíte tučně označené slabiky v těchto číslech : 1 un & 5 cinq & 15 quinze & 20 vingt 50 cinquante & všechna čísla odvozená a končící na 1 a na 5: 21 vingt-et-un ; 25 vingt-cinq; 55 cinquante-cinq; 80 quatre- vingts; 90 quatre-vingt-dix atd.

Výslovnost v nose

Vzduch necháte proudit z břicha až do nosu. Vydechujte nosními dírkami.

Takto vyslovíte tučně označené slabiky v těchto číslech: 11 onze & 30 trente 40 quarante & 50 cinquante & 60 soixante & 70 soixante-dix & 100 cent

Zbytek se odehrává v ústech.

Tak a teď už vám stačí jen napodobovat Alexu a trénovat.

Je vous souhaite un bon apprentissage et à très bientôt, 🙂 Iréna

Příspěvek byl publikován v rubrice Francouzština pro začátečníky A0 A1 A2, Jak se naučit francouzsky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

(Spamcheck Enabled)