362.Moje první daňové přiznání ve Francii? To zvládnu!

Chystáte se podat ve Francii své první daňové přiznání? Nebojte se, to zvládnete. Nikdo z nás obyčejných poplatníků není expert.

V čem je zatím francouzský daňový systém jiný?

Jednoduše řečeno, daně platíme každý sám, a to nejen podnikatelé a živnostníci, ale i zaměstnanci a důchodci. Daně nám tedy nebyly z výplaty strženy, proto si musíme na účtu nechávat odpovídající sumu, abychom je měli následující rok z čeho zaplatit.

Všichni tedy musíme zhruba v polovině května podávat daňové přiznání (déclaration des revenus) za uplynulý kalendářní rok.

Data, do kterých je nutné podat daňové přiznání, najdete na této stránce: https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/F359

V tuto chvíli stránka zatím termíny pro rok 2018 neuvádí, příliš se od loňských ale lišit nebudou.

Jak ve Francii podat úplně první daňové přiznání?

Většina přiznává a platí daně přes Internet, k tomu je ovšem zapotřebí numéro fiscal, které vám teprve přidělí daňový úřad.

Chtě nechtě, s prvním daňovým přiznáním je nutné dopravit se na příslušné oddělení daňové správy (centre des finances publics, centre des impôts).

Jak zjistit, ke které pobočce spadáte?

Na stránkách www.impots.gouv.fr v rubrice CONTACT < VOS SERVICES LOCAUX.

Najdete tam i informace o úředních hodinách.

Pokud si nejste jistí svou francouzštinou a nemáte, kdo by vás doprovodil v roli tlumočníka a morální opory, domluvte si schůzku mejlem a požádejte, aby byla vedena s anglicky mluvícím úředníkem.

Neznamená to, že se tak stane, na druhou stranu pracujete ve Francii, v běžném životě si dovedete poradit, na úřadě to zvládnete také. Navíc státní správa je v kontaktu i s negramotnými a nevzdělanými občany, s chytrým a vzdělaným cizincem by měla být radost spolupracovat. A co je hlavní, jsou tam od toho, je to jejich práce.

Co si na daňový úřad vzít s sebou?

Potvrzení o bydlišti (justificatif de votre domicile). Není to diskriminace cizince, ve Francii se nikdo nepřihlašuje k pobytu, a tak instituce potřebují doklad, že vás na adrese najde.

Co to je?

Pokud jste nájemce, kopie nájemní smlouvy a poslední faktura za elektřinu, plyn, pevnou linku atd.

Pokud jste vlastník, kopie kupní smlouvy a poslední faktura za uhrazení některé z výše uvedených služeb.

Pokud jste ubytovaný zdarma, pak kromě kupní/nájemní smlouvy osoby, která vás u sebe ubytovává, přinesete i čestné prohlášení o tom, že vám dotyčný poskytuje bydlení bez náhrady (attestation d’hébergement).

Platný průkaz totožnosti

Pracovní smlouvu/smlouvy

Potvrzení o výši příjmů za rok 2017 (Déclaration fiscale): dostanete od zaměstnavatele během března.

Složka se může lišit úřad od úřadu, proto je dobré nechat si časovou rezervu aspoň 2-3 týdny před nejzazším termínem podání, abyste měli čas se na úřad vrátit se všemi požadovanými dokumenty.

Nechají vás vyplnit formulář 2042, který si můžete v klidu stáhnout a prozkoumat na stejné stránce v rubrice RECHERCHE DE FORMULAIRES, a navíc další formulář o vaší osobní a rodinné situaci. Nechte si s vyplněním poradit od úředníků.

Podstatné je přiznat příjmy včas. Dojde-li pak k nějaké nesrovnalosti, nic se neděje, centrála se vám ozve dopisem se žádostí o doplnění informací. Neriskujete sankce.

Zahoďte obavy i ostych a nedejte na řeči škarohlídů. Všechno dobře dopadne. Zvládnete to s prstem v nose.

Je vous souhaite du bon courage et vous dis à très bientôt! 🙂 Iréna

Příspěvek byl publikován v rubrice Profesní francouzština. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

(Spamcheck Enabled)