Francouzsky na Skype. Jaké zdvořilostní obraty vybrat podle typu e-mailu ?

Francouzská společnost je velmi hierarchizovaná. Každé sociální skupině odpovídá určitý jazyk. Čím výš, tím více pravidel a omezení. Jaké typy oslovení a rozloučení zvolit, abychom adresáta neurazili a sebe neztrapnili, zkrátka odeslali e-mail stejně jako v rodné řeči ?

Obecné zásady, aby e-mail neskončil v koši.

  • Formulujte Předmět.
  • Zapomeňte, že si vystačíte s univerzálním Bonjour a Cordialement.
  • Vhodné nejsou ani dopisové formule, působí nemoderně a nabubřele (Veuillez agréer, Madame, mes salutations distinguées).
  • Jděte přímo k věci. Vyjadřujte se přesně, věcně, jasně a stručně. Souvětí nahraďte jednoduchými větami, věty jmennými konstrukcemi. Ušetříte tak adresátovi čas. A hlavně si odpusťte zdvořilosti typu Comment allez-vous? Tak píší malé děti.
  • Styl, tedy i zdvořilostní fráze vybírejte podle adresáta a cíle e-mailu.
  • Pozor na gramatické chyby, nevhodné formulace a hovorový ráz. Zkratky se rozepisují.

E-mail určený nadřízenému

Pozdrav Bonjour v takovém e-mailu působí nedbale a neuctivě.

Nahraďte ho raději klasickým Cher Monsieur/Chère Madame.

Jestliže adresáta znáte, oslovte ho jménem (Monsieur Blanc/Madame Noir). Pokud se obracíte spíš na funkci než na konkrétní osobu, pak začněte titulem (Monsieur le Directeur/Madame la Directrice).

Povolání se feminizují, což se odráží i v přechýlené podobě názvů profesí a pracovních pozic.

Na závěr se hodí Respectueusement nebo Salutations respectueuses. Pokud máte se svým nadřízeným dobré vztahy, můžete se rozloučit vřeleji Sincères salutations nebo také Cordiales salutations.

E-mail pro podřízeného

Pokud jste spolu v častém kontaktu, doporučuje se zahájit pozdravem, po kterém následuje adresátovo křestní jméno (Bonjour Pierre). Pozdravu se vyhněte, jestliže už jste se ten den zdravili, i kdyby to bylo jen u kávovaru. Zdálo by se, že jste na setkání zapomněli.

Rozlučte se pozdravem Salutations distinguées.

Pro řidší kontakt je vhodnější Bonjour Monsieur/Madame doplněné příjmením (Bonjour Monsieur Serré) a na rozloučenou formálnější Considération distinguée.

E-mail kolegyni nebo kolegovi

Tento typ komunikace toleruje styl mnohem uvolněnější a hovorovější, zvlášť jestli jsou vaše vztahy přátelské. Na úvod si tedy můžete dovolit obyčejné Bonjour, za kterým může následovat křestní jméno (Bonjour Sandra). Už jste se ten den pozdravili ? Pak oslovte jménem (Sandra). Závěrem stačí Cordialement nebo srdečnější Bien cordialement.

Jste kamarádi ? Pak klidně zahajte Hello, Salut nebo Coucou a rozloučit se můžete Bien à toi, Amicalement, Sincèrement, À bientôt. Vyloženě kamarádské pozdravy jako jsou Bisous, ma puce nebo A+ si raději nechte do soukromé komunikace, i když se mimo práci kamarádíte.

Hromadný e-mail

Sázejte na jistotu a obraťte se na všechny adresáty neutrálním Bonjour nebo Bonjour à tous nebo také Bonjour à toutes et à tous. Na závěr připojte Cordialement.

Příspěvek byl publikován v rubrice Profesní francouzština se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

(Spamcheck Enabled)