522. Tchèque. On lit et comprend en tchèque. Jak přijímat dárky. B-C.

Jak postupovat?

Etapa 1. Osnova.

Pett si tuto osnovu

 1. Dárky na Vánoce máme nakupovat v září a říjnu, kdy máme peníze.
 2. Nestačí dárky koupit a dát pod stromeček.
 3. Musíme se naučit dárky přijímat, abychom těm, co nám je dali, udělali radost.
 4. Štědrý večer si musíme zorganizovat.
 5. Musíme mít někoho na podávání dárků.
 6. Musíme mít někoho, kdo zazvoní na zvonek. Ten se musí umět divit.
 7. Pi rozbalování dárků nesmíme spěchat.
 8. Musíme být radostně překvapení, hádat, co to je.
 9. Dárek rozbalujeme pomalinku.
 10. Jsme z dárku nadšení a děkujeme za něj ježíškovi.
 11. Máme takt, když dárek není vhodný.

Etapa 2. Text.

Přečtěte si celý text. Tučně jsem vám označila pasáže podle osnovy.

Jak přijímat dárky radí František Nepil

Tak vidíte. Máme zase Vánoce, jak když je člověk vymaluje. A hlavně jsme moudřejší a chytřejší. Už víme, jak to uděláme napřesrok. Víme, že napřesrok většinu dárků seženeme mnohem dřív. Ano, tak se to má dělat. Kupovat dárky v září a říjnu, když má člověk po dovolené spoustu peněz, že ano, kdy má v jedné krabici od bot samé pětistovky, v druhé samé stovky a ve třetí dvoustovky. Musíte mít ovšem na paměti, že sehnat dárky a položit je pod stromeček, to není všechno. Toho druhého nejčastěji připravujete o radost totiž tím, jak dárky od něho neumíte přijímat. Přijmout dárek je podobné umění jako balet nebo rozhoupání zvonů. A podobný obřad jako přijímání do šlechtického stavu, uzavření manželství nebo otvírání studánek. Vždyť si uvědomte, že někdo na vás myslel, že si lámal hlavu, co by vám udělalo potěšení, že si utrhl od úst a že je celý nesvůj, jestli vám ten dárek udělá alespoň takovou radost, jakou jemu dělal starost.

Především si musíte Štědrý večer zorganizovat tak, že vyzvedáváním dárků zpod stromečku někoho pověříte. Když vám stojí stromeček na podlaze, pověřte tím někoho, kdo je jako proutek a komu to shýbání, dřepy a vstávání nedělá potíže. Pokud máte stromeček na stole, může tuto funkci zastávat i někdo, kdo nemůže nic dopnout. No a taky musíte mít někoho, kdo se umí po štědrovečerní večeři nepozorovaně vytratit a udělat cililink v předsíni nebo v pokoji. Musí to být ten, kdo má nejvyjevenější tvář, nebo kdo umí hodně užasle strčit hlavu do dveří a říci: „Víte, že tady byl Ježíšek?“ Na to vy musíte stejně užasle zakroutit hlavou a odpovědět: „Opravdu?“ nebo „No ne!“ či cokoliv jiného vhodného. Ale vhodného! Je přeci svatý den, tak žádné klení nebo něco takového.

Nu a pak se odeberete ke stromečku k tomu nadílení. Až dostanete dárek, nezačínejte ho honem honem rozbalovat, jako by bylo samozřejmé, že máte dostat vlastně všechno, co je pod stromečkem. Nejdříve se zeptejte: „Cože? Tohle je pro mě?“ Pak si přečtěte jmenovku a řekněte: „Vidíte, že to není pro mě.“ A když vám budou říkat: „Je, je, je…“ Přečtěte si ještě jednou jmenovku a opravte se: „Ba jo, je to pro mne.“ Mějte totiž na paměti, že předehra ku spatření dárku je více vzrušující než jeho vlastní prohlížení. I když je tedy jasné, že dárek je opravdu váš, nesmíte se na něj vrhnout jako nedočkavý hafan na hozený kousek klobásy. Kruťte nad ním ještě chvilku hlavou se slovy: „To jsem blázen, co to může být?!“

Ani nadále však nepospíchejte. Mašličku rozvazujte pomalu a stočte si ji do klubíčka s tím, že tak pěknou stužku si musíte schovat na příští Vánoce. Přesně totéž, ale ještě pomaleji to pak uděláte s papírem, ve kterém je dárek zabalen. A teprve pak přijde chvíle, na kterou čeká dychtivěji dárce než obdarovaný. Otevřete krabičku a vyjmete dárek. Nezapomeňte, že tento okamžik je úplně nejdůležitější. Nechoďte mi tedy na oči, jestli řeknete jenom: „Aha, voda po holení.“ nebo „Aha, násada na kosu.“ či „Aha, klobouk.“ Naučte se nejdříve nevěřícně vydechnout: „Neee…“ A po třech vteřinách rozsvítit oči a dodat třeba: „Voda po holení. Jak víte, že ji tak potřebuju?“ Potom si dárek prohlížejte ze všech stran, nechte si ukázat, jak se rozšroubuje klobouček, aby tekla, několikrát se pocmrndejte a několikrát dárek pochvalte. Pak za něj hezky Ježíškovi poděkujte, a než dostanete další, pěkně si ho třeba i beze slova prohlížejte. Ten, kdo vám jej dal, to moc dobře vidí, i kdyby byl k vám zády. Prosím vás, nezapomeňte na to, že největší surovost je dárek vůbec nerozbalit a položit ho stranou. Může vás ovšem potkat i to, že klobouk, který dostanete, si nasadíte na hlavu a on se vám zastaví až pod nosem. Prostě bude o pět čísel větší. To se může stát, ale nesmí se stát, že vyhrnete jako nějaký Vincek z pazderny: „Jé, vždyť je mi velkej.“ Naučte se být taktní. Naučte se říct například: „Podívejte se, von je mi div ne akorát!“ Významově je to totéž, ale snáší se to o mnoho líp.

Tohle všechno jsem vám chtěl říct ještě ve chvíli, kdy už se toho moc zachránit nedá, ale jestli jste dobře poslouchali, mohl by vás uchránit od toho nejhoršího. Nemluvě o tom, že teď víte, co učit na Štědrý večer své děti. A pak, já si tím hlavně čistím svědomí vůči všem, kdo mi kdy v životě něco dali, a já to neuměl přijímat. Ať mi o těchto svátcích lásky odpustí, že to umím až dneska, kdy už na ty dárky skoro nevidím.

ETAPA 3. Poslech.

Audio najdete tady: Jak prijimat darky-Frantisek Nepil

ETAPA 4. Poslech 2 s osnovou.

ETAPA 5. Poslech 3 s textem.

ETAPA 6. Otázky.

 1. Kdy máme nakupovat dárky?
 2. Pro se máme naučit dárky přijímat?
 3. Jak organizovat Štědrý večer?
 4. Jak dárky rozbalovat?

ETAPA 7. Shrnutí.

ETAPA 8. Nová slova.

obřad (n.m.; hrad) = slavnostní akt, ceremonie = cérémonie

nepozorovaně se vytratit = odejít, aby to nikdo neviděl = s’en aller à catimini

předehra ku spatření dárku

< předehra (n.f.; žena)  = úvod ke hře = ouverture, préliminaires

< spatření (n.n.; stavení) litt. = pohled na (dárek) = aperçu

hafan (n.m. pán) fam. pes = clebs, cabot

vyhrknout jako Vincek z pazderny = říct něco hrubého bez přemýšlení = lancer un propos grossier, déplacé

pocmrndat se (vodou) = pocákat se, nalít na sebe trochu (vody) = se vaporiser de

ETAPA 9. Opisovat.

Vyberte si pasáž a tu si opsat. Nejlépe ručně. A několikrát.

ETAPA 10. Číst a poslouchat.

Číst a poslouchat. Atd. Dokola.

ETAPA 11. Napsat text Jak dostávat dárky.

ETAPA 12. Poradit někomu, jak dostávat dárky.

Hodně štěstí! Courage! Iréna 🙂

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Tchèque langue étrangère. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

(Spamcheck Enabled)