362.Moje první daňové přiznání ve Francii? To zvládnu!

Chystáte se podat ve Francii své první daňové přiznání? Užijte si to, je to historický okamžik. Od příštího roku přejde francouzský systém na model podobný tomu, který znáte z Čech a ze Slovenska.

V čem je zatím francouzský daňový systém jiný?

Jednoduše řečeno, daně platíme každý sám, a to nejen podnikatelé a živnostníci, ale i zaměstnanci a důchodci. Daně nám tedy nebyly z výplaty strženy, proto si musíme na účtu nechávat odpovídající sumu, abychom je měli následující rok z čeho zaplatit.

Všichni tedy musíme zhruba v polovině května podávat daňové přiznání (déclaration des revenus) za uplynulý kalendářní rok.

Data, do kterých je nutné podat daňové přiznání, najdete na této stránce: https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/F359

V tuto chvíli stránka zatím termíny pro rok 2018 neuvádí, příliš se od loňských ale lišit nebudou.

Jak ve Francii podat úplně první daňové přiznání?

Většina přiznává a platí daně přes Internet, k tomu je ovšem zapotřebí numéro fiscal, které vám teprve přidělí daňový úřad.

Chtě nechtě, s prvním daňovým přiznáním je nutné dopravit se na příslušné oddělení daňové správy (centre des finances publics, centre des impôts).

Jak zjistit, ke které pobočce spadáte?

Na stránkách www.impots.gouv.fr v rubrice CONTACT < VOS SERVICES LOCAUX.

Najdete tam i informace o úředních hodinách.

Pokud si nejste jistí svou francouzštinou a nemáte, kdo by vás doprovodil v roli tlumočníka a morální opory, domluvte si schůzku mejlem a požádejte, aby byla vedena s anglicky mluvícím úředníkem.

Neznamená to, že se tak stane, na druhou stranu pracujete ve Francii, v běžném životě si dovedete poradit, na úřadě to zvládnete také. Navíc státní správa je v kontaktu i s negramotnými a nevzdělanými občany, s chytrým a vzdělaným cizincem by měla být radost spolupracovat. A co je hlavní, jsou tam od toho, je to jejich práce.

Co si na daňový úřad vzít s sebou?

Potvrzení o bydlišti (justificatif de votre domicile). Není to diskriminace cizince, ve Francii se nikdo nepřihlašuje k pobytu, a tak instituce potřebují doklad, že vás na adrese najde.

Co to je?

Pokud jste nájemce, kopie nájemní smlouvy a poslední faktura za elektřinu, plyn, pevnou linku atd.

Pokud jste vlastník, kopie kupní smlouvy a poslední faktura za uhrazení některé z výše uvedených služeb.

Pokud jste ubytovaný zdarma, pak kromě kupní/nájemní smlouvy osoby, která vás u sebe ubytovává, přinesete i čestné prohlášení o tom, že vám dotyčný poskytuje bydlení bez náhrady (attestation d’hébergement).

Platný průkaz totožnosti

Pracovní smlouvu/smlouvy

Potvrzení o výši příjmů za rok 2017 (Déclaration fiscale): dostanete od zaměstnavatele během března.

Složka se může lišit úřad od úřadu, proto je dobré nechat si časovou rezervu aspoň 2-3 týdny před nejzazším termínem podání, abyste měli čas se na úřad vrátit se všemi požadovanými dokumenty.

Nechají vás vyplnit formulář 2042, který si můžete v klidu stáhnout a prozkoumat na stejné stránce v rubrice RECHERCHE DE FORMULAIRES, a navíc další formulář o vaší osobní a rodinné situaci. Nechte si s vyplněním poradit od úředníků.

Podstatné je přiznat příjmy včas. Dojde-li pak k nějaké nesrovnalosti, nic se neděje, centrála se vám ozve dopisem se žádostí o doplnění informací. Neriskujete sankce.

Zahoďte obavy i ostych a nedejte na řeči škarohlídů. Všechno dobře dopadne. Zvládnete to s prstem v nose.

Je vous souhaite du bon courage et vous dis à très bientôt! 🙂 Iréna

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Profesní francouzština. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

(Spamcheck Enabled)